Konutlar için Elektrik Projesi Nasıl Çizilir?

Konutlar için Elektrik Projesi Nasıl Çizilir?

Konutlar için elektrik projesi çizimi, elektrik mühendislerinin bilmesi gereken en önemli konuların başında gelmektedir. Bu yazımızda konutlar için elektrik projesi çiziminde dikkat edilmesi gerekenleri inceledik.

Elektrik projesi sektörü, elektrik elektronik mühendisleri için en önemli iş alanlarının başında geliyor. Elektrik mühendislerinin elektrik projesini hazırlaması için öncelikle mimari projenin elinde olması ve bodrum, dükkan, daireler ve çatı katı planlarının ayırması gerekir. Bu belirtilen yerlerin elektrik projesine hazır olması için elektrik mühendisinin çalışma alanı olmayan yerlerin temizliği yapılmalıdır. Örneğin; mimari projede bulunan iç dış ölçüler zemin döşemesi duvar rengi yazıları, sıva  vb. yazılar silinerek temiz bir çalışma ortamı oluşturulmalı.

Elektrik ve elektronik iç tesisat projeleri, yürürlükte bulunan kanun, yönetmelik ve EMO proje standartlarına uygun olarak hazırlanmalıdır.
 
  • Projeler, mimari proje ölçeklerinde hazırlanmalı, ölçek proje düzenlemesine uygun değilse büyütülebilerek veya açıklayıcı detaylar verilmelidir.
  • Proje ölçekleri mimari planlara uygun olmalı ve en azından aşağıdaki ölçeklere uygulanmalıdır:
a. Vaziyet Planları: 1/1000
b. Kat Planları: 1/50
c. Ayrıntılar: 1/20
 ► Kat planlarında, birbirinin aynı olan katlar için tek plan verilmelidir. Ancak normal kat giriş katın aynı olsa bile ayrı çizilmelidir.
Projelerde kuvvetli akım projesi, zayıf akım projesi, topraklama projesi hazırlanmaktadır.
  •  Kuvvetli akım projelerinde; priz ve aydınlatma linyeleri çekilmektedir. Aydınlatma ve priz linyeleri ayrı ayrı olacaktır. Priz linyeleri ile priz sortileri en az 2.5 mm kesitinde bakır iletkenle tesis edilmeli ve bütün prizler toprak hatlı olacaktır. Prizlerin kullanma amacı ve güçleri belirtilecektir.
  •  Aydınlatma linyeleri en az 1.5 mm kesitinde bakır iletkenle tesis edilmelidir. Aydınlatma linyesinden en fazla 9 aydınlatma, priz linyesinden en fazla 7 priz döşenmelidir.
  • Sigorta kutusu, priz, aydınlatmalar yerleştirilirken kirişe yerleştirilmesine dikkat edilmelidir.

ESKİ BİNALARINIZI YENİDEN İNŞA EDİYORUZ


Eski yapı stoğunuzu alıp , olası bir depreme dayanlıklı olarak yeniden inşa ediyoruz.