İnşaat Projesi Nasıl Çizilir

İnşaat Projesi Nasıl Çizilir

İnşaat projeleri çizilirken son derece dikkat ve özen isteyen bir plan gerekir. Her bir projenin kendine has özellikleri vardır. Bu özellikler dikkate alınarak sürdürülen tüm adımlara İnşaat Proje Yönetimi denir.

İnşaat projeleri çizilirken son derece dikkat ve özen isteyen bir plan gerekir. Projede başarı sağlanması için gerekli adımlar mutlaka doğru atılmalıdır. Bu durumların olması için inşaat projesinin başlangıçtan bitişe kadar nasıl yönetilmesi gerektiğidir. Her bir projenin kendine has özellikleri vardır. Bu özellikler dikkate alınarak sürdürülen tüm adımlara İnşaat Proje Yönetimi denir. Bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için İnşaat Proje Yönetimi Nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Fizibilite çalışmaları sırasında projeye göre yapının üzerinde yer alacağı alanı belirleme yapılır. Arsa ve çevresel etmenler incelendikten sonra eskizler çizilir. Avan proje dediğimiz bu ön proje gerekli yapı ruhsatları alınırken sunulur ve bu adımdan sonra kesin projeye başlanır.

Günümüzde en fazla kullanılan proje çizim programları:

  1. AUTOCAD
  2. SAP2000
  3. XStell
  4. Idecad
  5. Sta4cad
  6. Probina
  7. Plaxis
  8. ArchiCAD
  9. 3D Studio Max

İnşşat mühendisleri, elektirik mühendisleri, jeofizik mühendisleri, makine mühendisleri, mimarlar ve diğer çalışanların hepsi birbiri ile uyum içinde çalışarak proje çiziminin başarıyla tamamlanmasını sağlar.

Fizibilite çalışmaları sırasında projeye göre yapının üzerinde yer alacağı alanı belirleme, yani aplikasyon dediğimiz işlem yaparız. Arsa ve çevresel etmenler incelendikten sonra eskizler çizilir. Avan proje adlı adı verilen bu ön proje gerekli yapı ruhsatları ve bu adımdan sonra kesin projeye geçilir. Daha ayrıntılı ve ana planı içeren bir mimari proje hazırlanır. Mimari proje kat planları, ince detaylar, ısı yalıtım projeleri ince detaylar ısı yalıtımı projeleri ayrı ayrı hazırlanması ile elde edilir.

İnşaat mühendisleri tarafından hazırlanan statik proje ise mimari projeden sonra hazırlanır. Kolon yerleşkeleri, stabilite problemleri gibi detaylı incelemeler sonucunda oluşturulur.

İnşaat Projesi Örnekleri

Ülkemizde ve dünya üzerinde her yıl birçok inşaat projeleri tamamlanır. Ofis, otel, yaşam alanı, Alışveriş Merkezleri gibi birçok projeleri tamamlanmaktadır. Doğru bir şekilde yapılan ve çizilen İnşaat Projeleri başarıyla sonuçlanıyor. Bütçenin ve zamanın belirtilen sınırlar içinde tamamlanması, performansın verimli bir şekilde kullanılması, kaynakların ve görevlerin dikkatle dağıtılması başarılı inşaat projesi örneklerinin hayata geçmesinde önemli rol oynuyor.

Zer Yapı olarak içinde bulunduğumuz projeleri incelemek isterseniz Projeler sayfamızı ziyaret edebilirisiniz.

 

 

ESKİ BİNALARINIZI YENİDEN İNŞA EDİYORUZ


Eski yapı stoğunuzu alıp , olası bir depreme dayanlıklı olarak yeniden inşa ediyoruz.