İnşaat Proje Yönetimi Nedir

İnşaat Proje Yönetimi Nedir

İnşaat projeleri başlangıçtan bitiş tarihinden en ufak ayrıntısına kadar her şeyi belli olan, alanında uzman kişilerin işbirliği ve birlikteliği ile hayata geçirilen projelerdir. Bu projelerin yönetim aşamasına İnşaat Proje Yönetimi Denir.

İnşaat projeleri başlangıçtan bitiş tarihinden en ufak ayrıntısına kadar her şeyi belli olan, alanında uzman kişilerin işbirliği ve birlikteliği ile hayata geçirilen projelerdir. Proje bittiği zaman herhangi bir eksiği bulunmaması gerekir. Bu şekilde ortaya çıkacak bir proje için doğru bir proje yönetimi gerekmektedir. Fizibilite onay, tasarımcı seçimi, tasarım süreci, ihale yüklenici seçimi, inşaat süreci ve geçici kabul aşamaları inşaat projesinde yer alır. İnşaat projesinin her anında yer alacak kişilerin işinin ehli kişiler olması elzemdir. Bu süreçte mimardan mühendise, kalfadan yatırımcıya herkese ayrı ayrı görevler bölüştürülür.

Fizibilite ve tasarım süreçlerinde bütçe ve iş programı belirlenir. Bu aşamada atılacak her yanlış adımların maliyeti, hem zaman hem maddi açıdan olumsuz etkileri çokça olacaktır. İhale ve inşaat sürecinde eğer bir değişiklik yapılacaksa en dikkatli şekilde maliyetleri hesaplanmalıdır. İnşaat bitiminde meydana gelecek değişiklikler veya eksiklikler maliyetlerin en yüksek olduğu aşamadır.

Proje yönetiminin inşaat sektörüne en önemli katkısı, iş bölümü sayesinde maliyet ve risk en aza indirgenir. Projenin sonunda zaman, kapsam, maliyet, iş güvenliği ve kalite gibi hedeflerin en iyisine ulaşmak içindir. Bu nedenle hem planlama hem de projenin dikkatle seçilmesi gerekir. Bu katkı inşaat sektörünedir ama asıl hedef yatırımcı olur. Bu aşamada projenin yöneticisi, yatırımcının istediği kalitede, maliyette ve zamanda işin tamamlanmasını sağlayan ve sorumluluğunu alan kişidir. Proje yönetiminde önemli bir fonksiyon ise proje sürecinde hesap verilebilir. Yani olay tamamen şeffaftır. Her proje kendi içinde belli ölçülere göre hazırlanır ve süreç bu ölçülere göre tamamlanmak zorundadır. Proje yönetiminde sistemli bir ekip çalışmasının yanında ekip çalışması da vardır. Projenin başarıya ulaşması hem dikkatli bir şekilde çalışır hem de uyumlu bir ekibe bağlıdır.

Zer yapı olarak 20 yılı aşkın süre gelen tecrübemiz ve alanında yüzlerce işinde uzman personelimiz ile inşaat projelerinde varız. Birçok inşaat proje çalışmalarımızı tamamlamış ve devam ediyoruz. Birçok projemizi Projeler bölümünden bakabilirsiniz. 

ESKİ BİNALARINIZI YENİDEN İNŞA EDİYORUZ


Eski yapı stoğunuzu alıp , olası bir depreme dayanlıklı olarak yeniden inşa ediyoruz.